Kształcenie na odległość

Utworzono dnia 25.03.2020

Kształcenie na odległość – Nauczyciele- Uczniowie- Rodzice

Od 25 marca do 10 kwietnia pracę szkół regulują nowe przepisy, które określają zasady prowadzenia nauczania na odległość oraz dają możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.

Wobec wzrastającej liczby zachorowań wywołanych SARS-CoV-2 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeń w funkcjonowaniu szkół i placówek niezbędne jest przygotowanie rozwiązań umożliwiających szkołom i placówkom pracę w zmienionych warunkach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez MEN (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, dostępnych stronach dla nauczycieli, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów TVP i Polskiego Radia. "W przypadku przedszkoli i uczniów klas I i III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu" .

Wychowawcy przekażą uczniom i rodzicom informacje o sposobie i trybie realizacji zadań szkoły w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania.

Przekazywanie materiałów do realizowania w poszczególnych klasach zakresu treści nauczania odbywać się będzie za pomocą e-dziennika.

Sposobu dokumentowania realizacji zadań to logowanie się na e-dzienniku według planu zajęć zamieszczanie w zakładce prace zadania.

Każdy nauczyciel ustala godziny konsultacji z rodzicami i uczniem oraz przekazywanie informacji podaje do wiadomości na e-dzienniku.

Zadania nauczycieli

Zadania nauczycieli związane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Nauczyciel:

1. odbiera od dyrektora jednostki  informację o sposobie i trybie realizacji zadań tej jednostki w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania;

2. współpracuje z dyrektorem jednostki, innymi nauczycielami, uczniami,  rodzicami w zapewnieniu uczniom potrzeb edukacyjnych i ich możliwości psychofizycznych, w tym dzieci i uczniów objętych kształceniem specjalnym, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze;

3. współpracuje z innymi nauczycielami przy ustalaniu przez dyrektora jednostki, tygodniowego zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas (semestrów) oraz na zajęciach realizowanych w formach pozaszkolnych, uwzględniając w szczególności:

• równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,

• zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,

• możliwości psychofizyczne uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,

• łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,

• ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć;

4. współpracuje z dyrektorem jednostki i z innymi nauczycielami, przy ustalaniu przez dyrektora tej jednostki sposobu monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach;

5. wskazuje dyrektorowi jednostki, we współpracy z innymi nauczycielami, źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć, w tym materiały w postaci elektronicznej, z których uczniowie lub rodzice mogą korzystać;

6. zapewnia każdemu uczniowi lub rodzicom możliwość konsultacji w formie i terminach ustalonych z dyrektorem jednostki;

7. ustala z dyrektorem jednostki i innymi nauczycielami potrzebę modyfikacji odpowiednio zestawu programów wychowania przedszkolnego i szkolnego zestawu programów nauczania.

Szanowni nauczyciele, uczniowie i rodzice,

Czas, z którym przyszło Nam się zmierzyć nie jest łatwy wymaga od Nas wielu nowych wyzwań, wszyscy musimy wykazać się współpracą, cierpliwością.

Życzę wszystkim powodzenia.